Dieta na zimę – jak ją zbilansować?

Układając dietę odchudzającą na zimę, nie należy koncentrować się wyłącznie na jej kaloryczności. Oczywiście ona ma olbrzymie znaczenie, bo musi być na tyle niska, aby człowiek mógł na niej chudnąć, jednakże nie wolno bagatelizować istotności wartości odżywczej jadłospisu. A nawet taka dieta na zimę musi być przecież dietą zdrową. Jakie produkty warto zatem do niej włączyć, a jakich lepiej unikać, aby chudnąć, a jednocześnie dbać ogólnie o swój organizm i ciało?

W trakcie odchudzania na pewno warto ograniczyć do minimum tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Najgorsze są te, które pochodzą z mięs typowo tłustych, takich jak wieprzowina bądź niektóre fragmenty wołowiny. Wykazują się one wysoką zawartością tłuszczów nasyconych. A to właśnie one odpowiadają za zatykanie żył i tętnic oraz podwyższanie ciśnienia krwi, czym przyczyniają się do tworzenia poważnych chorób serca. Dieta na zimę powinna też zawierać jak najmniej złego cholesterolu oraz tłuszczów trans. Należy zatem unikać w niej fast-foodów, gotowych potraw oraz kupnych słodyczy.

Ogólnie rzecz biorąc tłuszcz nie jest jednak czymś złym. Najlepiej po prostu czerpać go z produktów roślinnych albo ryb. W zimowej diecie powinny więc zagościć przede wszystkim różnego rodzaju orzechy i ziarna, ale też oleje roślinne (świetna będzie oliwa z oliwek), tran, siemię lniane, oliwki oraz awokado. Dieta odchudzająca na zimę zostanie też uzupełniona węglowodanami oraz białkiem. Ten drugi makroskładnik jest szczególnie ważny, gdyż to on przeznaczony jest do budowania mięśni. Białko znakomicie zaspokaja przy tym apetyt. Nie jest całkowicie trawione przez organizm, tak więc bywa wręcz składnikiem dietetycznym. Najlepiej czerpać je z nabiału, roślin strączkowych, ryb oraz chudego mięsa i orzechów.

Dieta to jedno, ale ruch jest tak samo ważny jak i ona. A nawet zimą nie warto sobie odpuszczać. Już nawet półgodzinny spacer świetnie pobudzi ciało do pracy. Zawsze można też zapisać się na siłownię lub do jakiegoś zamkniętego klubu fitness, aby nie musieć ćwiczyć na świeżym powietrzu podczas mrozów.

Płatki owsiane dobre na odchudzanie